Kezdődik: csődbe mehet a német gázipari óriáscég
Németország legnagyobb gázimportőrét, a düsseldorfi Unipert rendkívül súlyosan érinti az orosz gáz mennyiségének csökkenése. A cég arra figyelmeztet, hogy az idei veszteségei elérhetik a 10 milliárd eurót.
“Számunkra már nem tartható a helyzet, ezért a mai napon benyújtottuk a hivatalos állami támogatási kérelmet. A szövetségi kormány megteremtette a szükséges eszközöket, most reménykedünk a gyors megoldásban” – írta közleményében Klaus-Dieter Maubach, az Uniper vezérigazgatója.
A Politico szerint a lépés várható volt, ugyanis az elmúlt hetekben felerősödtek a tárgyalások a gáztársaság és a kormány között. A kabinet kedden terjesztette elő a német energiatörvény reformját, amely lehetővé teszi az energiacégek pénzügyi támogatását.
“Politikailag egy dolog világos: nem engedjük, hogy egy rendszerszinten fontos vállalat csődbe menjen, és ennek következtében turbulenciát okozzon a globális energiapiacon. Az energiabiztonsági törvényben szereplő új jogszabály értelmében már több lehetőségünk is van a cselekvésre, és cselekedni is fogunk – mondta Robert Habeck gazdasági miniszter.
A helyi média azonban arról számolt be, hogy aggodalmak merültek fel a kormánykoalícióhoz tartozó Zöld párton belül – aminek Habeck is tagja – az Unipernek nyújtott mentőövvel kapcsolatban, mivel a cég Svédországban atomerőműveket, Oroszországban pedig gáz- és széntüzelésű erőműveket üzemeltet.
Így, egy esetleges felvásárlással a német állam részvényessé válna ebben az üzletben.
„Az Unipernek nem szabad csődbe mennie” – mondta Anton Hofreiter, a Bundestag Európa-bizottságának elnöke a Der Spiegel német lapnak.
“Át kell venni a német részt, de utána gondoskodni kell arról, hogy a cég többi részét, az üzlet vitatott részeivel együtt eladják” – mondja a bajor zöldpárti politikus.
Az ukrajnai háború és az orosz gázellátás hiánya miatt komoly pénzügyi nyomás nehezedik az Uniperre. A cégcsoportnak igen drágán kell földgázt vásárolnia az azonnali piacokon, de olcsó szállítási szerződésekkel szolgálja ki a magán- és nagyfogyasztókat. Ez naponta több tízmillió eurós összegbe kerül a csoportnak.
Egyelőre nem világos, hogy a szövetségi kormány hitellel segít-e, vagy teljesen átveszi a gázüzletet. A tárca szóvivője megkeresésre elmondta, hogy minden lehetőséget megvizsgálnak.
A cégnek Magyarországon is van érdekeltsége: a gönyűi gázerőművük a vállalat honlapjának tanúsága szerint mintegy 600.000 otthon számára biztosítja az energiát. Évi 428 MW előállítására képes, mellyel az öt legnagyobb hazai létesítmény között van.
Érdemes elolvasniHarmadára esett vissza a németeknek szállított orosz gáz mennyisége, enyhe pánik Berlinben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban